Nasza Historia

W 1950 roku na terenie miasta Piły zorganizowano nową placówkę. Było to Państwowe Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli. Szkoła mieściła się w dawnym Seminarium Nauczycielskim przy ul. Boh. Stalingradu 49. Jednocześnie przy liceum powstało także Przedszkole Ćwiczeń.

Budynek od strony ogrodu

W 1952 roku w październiku szkołę przeniesiono do budynku przy placu Staszica, a wraz z nią przedszkole ćwiczeń.
Rok 1954 to rok kolejnej zmiany adresu przedszkola. W listopadzie placówka została przeniesiona do nowo odremontowanego budynku przy Al. Niepodległości 33/37. Przedszkole Ćwiczeń znalazło pomieszczenie na terenie szkoły w salach znajdujących się na parterze budynku.

W roku 1956 w styczniu placówka wzbogaciła się o nowe pomieszczenie w osobnym budynku łączącym się korytarzem z budynkiem liceum. W 1957 roku we wrześniu został zorganizowany IV oddział przedszkola na terenie szkoły. Oddział ten ze względu na potrzeby szkoły był oddziałem łączonym na wzór przedszkoli wiejskich. Przedszkole Ćwiczeń swą działalność prowadziło do roku 1970, kiedy to kuratelę nad placówką przejął Inspektor Oświaty w Pile.

Od 1970 roku placówka zmieniła nazwę na Państwowe Przedszkole Nr 7 w Pile. Przedszkole tworzyły cztery oddziały dzieci w różnych grupach wiekowych. Rok szkolny 1975/76 był ostatnim rokiem pracy przedszkola przy Al. Niepodległości 33/37 w Pile.

Wśród różnych zajęć prowadzonych z dziećmi były m.in. :

zajęcia ruchowe

zajęcia z mowy ojczystej

wspólne śniadanie na tarasie

Kolejny etap rozwoju przedszkola

Od dnia 21 lipca 1976 roku przedszkole kolejny raz zmieniło swą siedzibę. W nowo powstałym budynku przy ul .Ludowej rozpoczął się kolejny etap działalności przedszkola pod nazwą Przedszkole Nr 7 w Pile. Przedszkole liczyło cztery oddziały, z czasem na potrzeby środowiska powstał oddział piąty.

To nowy budynek przedszkola na ul. Ludowej.              Nasz plac zabaw.

Jedna z sal zajęć- zabawy dzieci.                                        To szatnie dla dzieci.

W roku szkolnym 1986/87 powstał oddział VI mieszczący się w Żłobku Nr 5 przy Ul. Grabowej
i był to oddział rehabilitacyjny dla dzieci wymagających wczesnego wspomagania.

Z czasem została zmieniona nazwa ulicy, przy której znajduje się budynek przedszkola na ul. Witosa 22A, a w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia przedszkole zostało przejęte przez Samorząd Gminy Piła i przyjęło nazwę Przedszkola Publicznego Nr 7 w Pile i pod tą nazwą funkcjonowała do października roku 2005, kiedy to powzięto decyzję o zmianie nazwy zgodnie z powołaniem i do dnia nadania imienia pełna nazwa brzmiała     PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 7 W PILE.

Rok 2007 otworzył kolejny etap historii przedszkola. Otrzymało bowiem imię, a uroczystość nadania tegoż imienia odbyła się 11 maja 2007. Przedszkole otrzymało imię PSZCZÓŁKI MAI, a pełna nazwa brzmi:

Publiczne Przedszkole Nr 7 w Pile
Im.  Pszczółki Mai
Ul. Witosa 22 A, 64-920 Piła

Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej zaprzyjaźnionej szkoły Gimnazjum Nr 5/SP2 , która z nami sąsiaduje.

budynek przedszkola od strony szkoły                            główne wejście do przedszkola

O tej pory Pszczółka Maja towarzyszy nam w codziennej pracy. Postać Pszczółki Mai i jej przyjaciół jest szczególnie bliska dzieciom. Sympatyczna bohaterka- Pszczółka Maja towarzyszy naszym przedszkolakom już od progu przedszkola. Pozwala nowo przyjętym dzieciom poznać to, co nowe i upewnić je, że będzie wszystko dobrze. Wszystkich przedszkolakom  potrafi przybliżyć trudy życia codziennego i sposoby jak je pokonywać. Dzieci mają też okazję poznać życie wielu mieszkańców łąki czy lasu w dostępny dla siebie sposób. Pszczółka Maja odważnie wyraża swoje emocje trafiając bezpośrednio w potrzeby emocjonalne dziecka.

Pszczółka Maja ukazuje jak można nawiązywać przyjaźnie ze zwierzątkami czy  ludźmi, uczy  zasad współżycia w grupie rówieśniczej czy najbliższym otoczeniu, wreszcie uczy jak kochać siebie i świat. Pszczółka posiada wiele wspaniałych cech i umiejętności. To postać bliska dla każdego przedszkolaka i dlatego została wybrana na naszą patronkę.

Od 1 września 2021 r. przedszkole mieści się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile w budynku przy ulicy Roosevelta 12.